Jakie wyzwania czekają operatora maszyn CNC?

Maszyny CNC to niezwykle zaawansowane urządzenia, które mocno wspierają proces produkcyjny. Segment tych urządzeń stanowi jeden z mocniej rozwijających się obecnie na rynku. Operator obsługujący maszyny CNC musi wyróżniać się odpowiednimi kompetencjami, pozwalającymi na zarządzanie zaawansowanymi technologiami. Jakie wyzwania na niego czekają?

Maszyny CNC to zaawansowane urządzenia, posiadające różnorodne zastosowanie. Na co dzień wykorzystywane w przemyśle, dają możliwość wykrawania w wielu materiałach tj. blacha, stal nierdzewna, ocynkowana, aluminium, miedź czy nawet mosiądz. Ich wszechstronne funkcje wykonawcze zwiększają efektywność i wydajność każdego procesu produkcyjnego. Maszyny CNC opierają się na układzie sterowania numerycznego, którego sercem jest mikrokomputer. Odpowiada on za programowanie maszyny, w zależności od przeprowadzanej w danym czasie przez nią czynności. Proces pracy tego typu maszyn polega na wykonywaniu poszczególnych etapów – CAD, czyli projektowania wspomaganego komputerowo; CAM, który odpowiada za zmianę projektu na plan sterowania maszyn i finalnego wykonania –  CNC. Cały proces jest mocno złożony – wykonywać więc go może tylko osoba z odpowiednimi kompetencjami.

Źródło: laserfiber.tech

Czym powinna się wyróżniać?

Operator maszyn CNC powinien przejść profilowane szkolenia, a także specjalistyczne kursy. Doświadczenie w pracy z takimi maszynami również okazuje się niezbędne. Ważne zatem, aby od razu po skończeniu szkoleń wykonać praktykę i szlifować swoje umiejętności. Wysoko zaawansowana znajomość obsługi komputera jest tu kluczowa – bowiem to on jest głównym atrybutem, z którego korzysta operator.

W zależności od tego jakie kompetencje zawodowe posiada pracownik, do jego zadań mogą należeć aktywności o różnym stopniu trudności. Do tych podstawowych należą uruchamianie oraz kontrola przebiegu całego procesu obróbki materiału. Te bardziej zaawansowane polegają na analizie i kontroli jakości wykonywanej obróbki. Operator odpowiada jednak nie tylko za przebieg procesu, ale zajmuje się także programowaniem maszyn oraz wprowadzeniem korekt do oprogramowania, wynikających ze zmian parametrów pracy maszyny. Co więcej, pracownik musi monitorować funkcjonowanie poszczególnych urządzeń, zapewniając tym samym ich najwyższą wydajność i efektywność. Aby tak się stało maszyny muszą być utrzymywane w bardzo dobrym stanie technicznym – z tego względu niezbędne są bieżące przeglądy.

Praca operatora pełna jest również wielu wyzwań. Branża maszynowa niezwykle szybko się zmienia, wprowadzane są nowe technologie, które nierzadko wspomagają pracę maszyn. Operator zatem musi być na bieżąco z wszelkimi nowinkami technicznymi, doszkalać się z innowacyjnych rozwiązań, by móc bez problemu obsługiwać różnego rodzaju programy.

Podsumowanie

Wszyscy Ci, którzy interesują się branżą maszynową, ale przede wszystkim posiadają odpowiednie kompetencje mogą wykonywać pracę operatora maszyn CNC. To praca nie tylko ciekawa, ale i przepełniona codziennymi wyzwaniami.