Jakie mamy rodzaje kredytów?

Natłok reklam różnorodnych instytucji bankowych i parabankowych sprawił, że różne rodzaje kredytów zaczęły się nam zlewać. W istocie przeciętny Kowalski zna dwa rodzaje kredytów: hipoteczny (a więc na nieruchomość) i gotówkowy (a więc taki, kiedy dostajemy gotówkę). Ostatecznie i tak przeciętny Kowalski się myli.

O tym, ile mamy rodzajów kredytów oraz czym każdy z nich się charakteryzuje można by napisać książkę. My jednak przedstawimy Wam najpopularniejsze kredyty oraz ich główne, acz krótkie, opisy. Po to, by uporządkować podstawową wiedzę z zakresu finansów i bankowości.

Do dzieła!

Rodzaje kredytów:

kredyt hipoteczny

KREDYT HIPOTECZNY

Tego rodzaju zobowiązanie zaciąga się w celu sfinansowania zakupu jakiejś nieruchomości (na przykład mieszkania czy domu) lub danej inwestycji budowlanej (na przykład budowy osiedla). Wówczas bank jako zobowiązanie bierze hipotekę. Ten rodzaj kredytu jest jednym z najdłuższych możliwych kredytów. Czas jego spłaty bowiem może sięgnąć kilkudziesięciu lat! Nic jednak dziwnego – dotyczy on przecież potężnych kwot.

KREDYT KONSUMPCYJNY

Kredyt konsumpcyjny bierze się wtedy, gdy chcielibyśmy kupić coś droższego niż pozwalają nam na to nasze oszczędności czy zarobki. Wówczas staramy się o kredyt na pokrycie ceny danego towaru (a może to być na przykład laptop, telefon komórkowy czy samochód). Kredyty tego typu opiewają na sumę kilku-kilkudziesięciu tysięcy złotych (lecz nie brakuje też takich w wysokości kilkuset złotych). Okres spłaty jest o wiele krótszy niż w przypadku kredytu hipotecznego.

giełda papierów wartościowych

KREDYT INWESTYCYJNY

Jak sama nazwa wskazuje, kredyt ten bierze się po to, by w coś zainwestować i tym samym wzbogacić się. Kredyty tego typu najczęściej biorą biznesmeni i przedsiębiorcy, którzy chcieliby zacząć grać na giełdzie czy kupować akcje i papiery wartościowe. Inwestowanie ma na celu powiększenie ich majątków.

KREDYT KONSOLIDACYJNY

Ten rodzaj kredytu może być naprawdę bardzo pomocny dla tych, którzy wpadli w pętlę kredytową i nie są w stanie spłacać wszystkich zobowiązań oddzielnie. Kredyt konsolidacyjny polega na tym, że łączy się wszystkie poprzednie kredyty w jeden i ustanawia dogodniejszą formę spłaty (na przykład poprzez ustalenie niższej raty łącznej niż wynosiły wszystkie oddzielne raty po ich zsumowaniu).