zwolnienie pracownika

Jak zwolnić pracownika?

Zwolnienie pracownika to jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć przy prowadzeniu firmy. Nigdy nie jest to prosta sprawa, a nikt nie lubi przecież pożegnań! Dodatkowo zapewne będziemy się martwić tym, czy nie pozbawiamy tej osoby pracy w trudnym momencie. Jednak gdy przygotujemy się do tej kroku, to wcale nie musi być on tak nieprzyjemny!

Jak to zrobić?

Konsekwencje zwolnienia jednego z naszych pracowników dla nikogo nie są przyjemne. Jednak to właśnie od nas zależy to, aby proces przejścia przez tę drogę był jak najłatwiejszy. Gdy odpowiednio zakomunikujemy to, że współpraca na linii pracodawca — pracownik ulega w najbliższym czasie rozwiązaniu, to możemy być pewni tego, że jego poczucie wartości nie będzie tak naruszone. Odpowiednie przygotowanie da mu szansę na to, aby szybko odnalazł się on na rynku pracy! Pamiętajmy także o tym, że to, jak zwolnimy pracownika, rzutować będzie na opinię naszej firmy!

jeden z pracowników firmy

 

Przygotowania

Przygotujmy się do tego poważnego kroku. Warto zawsze dać znać co sprawiło, że podjęliśmy taką, a nie inną decyzję. Jeżeli nie było to spowodowane winą pracownika (niech jako przykład posłuży to, że przez brak zysków musimy zredukować ilość etatów), to zaznaczmy, że naprawdę byliśmy zadowoleni z jego pracy i nie było to nacechowane pobudkami osobistymi! Dajmy pożegnać się pracownikowi z jego kolegami i koleżankami oraz zakończenie wszystkich niedokończonych spraw. Komunikacja jest tutaj absolutnie kluczowa, a wyważone przekazanie tej informacji da nam dużo korzyści.

wspólny czas pracowników

Podsumowanie

Jak więc widzicie, gdy załatwimy wszystko w odpowiedni sposób, to zwolnienie nawet najlepszego współpracownika przebiegnie w sposób łatwy i przyjemny. Dajmy szansę sobie, jak i osobie zwalnianej, aby mogła być przygotowana do tego kroku. Chyba zależy nam na tym, aby zakończyło się to w sposób odpowiedni dla każdej ze stron?